SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Karott med lock 6013037
*
nr 601 3037
Karott med lock
nysilver, 4 st. uppläggningsbestick, olika
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 september 2009
kl 17:53:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/9 21:37:34
1
300 kr
28/9 17:46:28
2
250 kr
28/9 17:46:51
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karott med lock nysilver olika pläter silver uppläggningsbestick ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8319 Bestick
silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8273 Brickor
2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39
-
8277 Brickor
6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32
-
8275 Brickor
med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16
-
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21
*
Karott med lock
nr 601 3037
Karott med lock
nysilver, 4 st. uppläggningsbestick, olika
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 september 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/9 21:37:34 | 1 | 300 kr |
| 28/9 17:46:28 | 2 | 250 kr |
| 28/9 17:46:51 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: karott med lock nysilver olika pläter silver uppläggningsbestick ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8319 Bestick
silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8273 Brickor
2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39
-
8277 Brickor
6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32 -
8275 Brickor
med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16 -
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21



